Grafiką 3D interesowałem się od dawna, ale kontretne umiejętności i wiedzę zacząłem nabywać w tym kierunku w 2009 roku. Ukończyłem wtedy kurs 3DS MAX - VISUALISATION TRAINING prowadzony przez firmę PRESTIGE we Wrocławiu. Zdobyte tam podstawy miały przełożenie na dalszą naukę, którą kontynuowałem już we własnym zakresie korzystając z wielu profesjonalnych kursów.

Do tematu wizualizacji podchodzę z pasją, widząc efekty pracy. W zależności od przeznaczenia projektu i wymagań Klienta, dostosowuję poziom szczegółowości oraz fotorealizmu.

Wizualizacje architektoniczne

Tworzę je na podstawie otrzymanego projektu w postaci pliku CAD lub buduję od podstaw z wykorzystaniem poglądowych zdjęć, szkiców czy własnego projektu.

Wizualizacje wykonuję na poziomie fotorealistycznego efektu, z dbałością o detale takie jak: szczegółowe modele, wysokiej jakości materiały i tekstury, naturalne oświetlenie, przekonującą roślinność oraz inne elementy otoczenia.

Wyjątek stanowią te projekty, w których należy pokazać jedynie sam model obiektu. Na takim planie łatwo sprawdzić wymiary pomieszczenia oraz przymierzyć różne koncepcje zagospodarowania tej przestrzeni. W miarę szybko można "przećwiczyć" różne rozwiązania architektoniczne. W takich sytuacjach wystarczające jest wykonanie trójwymiarowego modelu, który na późniejszym etapie można oczywiście dopracować i stworzyć fotorealistyczną wizualizację.

Ma to szczególne zastosowanie, jeżeli chcemy wykorzystać takie rendery do przygotowania prezentacji wyglądu przyszłych mieszkań dla potencjalnych Klientów. Jakość wizualizacji ułatwia proces znajdowania nabywców, ale także może ułatwić podjęcie decyzji na etapie budowy w kwestii wyboru materiałów, rodzaju elewacji, planowanej kolorystyki, doboru i sposobu oświetlenia, układu parkingów, terenów zielonych itp.

Wizualizacje architektoniczne świetnie nadają się również do symulowania naturalnego oświetlenia o różnych godzinach i porach roku w zależności od ustawienia budynku względem kierunków świata.

Dobrze przygotowana wizualizacja ułatwia także przekazanie właściwej koncepcji swoim Klientom, deweloperom, inwestorom czy podwykonawcom.

Wizualizacje wnętrz

Podobnie powstaje widok przyszłego wnętrza mieszkania. Może on być wykonany na podstawie pliku CAD lub wcześniej zwymiarowanego pomieszczenia, gdzie wszystkie ściany, przejścia i okna tworzę na podstawie opisu. Jeżeli celem wizualizacji ma być pokazanie układu pomieszczenia wtedy korzystam z gotowych modeli mebli oraz wyposażenia wnętrz, nadając im odpowiednie materiały. Bardziej skupiam się wtedy na samym modelu pomieszczenia i oświetleniu.

Jeżeli zachodzi potrzeba wymodelowania konkretnych zestawów mebli, rodzaju podłogi oraz innych elementów wyposażenia celem np. prezentacji konkretnej oferty, wtedy samodzielnie lub na podstawie zdjęć tworzę konkretne modele z dbałością o ich odpowiedni detal.

Wizualizacje produktów

Po co wykonywać wizualizacje istniejących produktów? Zaletą wymodelowania produktu jest to, że możemy z nim zrobić niemal wszystko. Od animacji, przez prezentację na stronie w formie fotomontażu, po wydruk na plakacie czy banerze. Często wykonanie samego zdjęcia nie byłoby wystarczające, aby móc w pełni zareklamować produkt w różnych mediach, pokazując jego zastosowanie.

Obok wizualizacji produktów są wizualizacje stoisk wystawowych, które mogą pokazać czy wybrany projekt reklamy będzie odpowiedni oraz jak to będzie się ogólnie prezentować. W portfolio jest przykład takiej wizualizacji, natomiast na podstronie identyfikacji wizualnej w banerach można zobaczyć realizację tego projektu.

Animacje 3D

Animacja podobnie jak wizualiacja produktu, świetnie nada się do szerszej prezentacji możliwości danego urządzenia czy po prostu reklamy. Wykonuję także animacje obiektów architektonicznych.

Przykładowe realizacje